TRILOBIT

TRILOBIT

Termín se připravuje
Slavnost

TRILOBIT 2022 SE JIŽ V BEROUNĚ NEKONÁ!!!

 

Trilobit je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po karlovarském festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně je nejobtížnější je získat.** **

Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991.

 

UDĚLOVANÁ OCENĚNÍ:


HLAVNÍ CENA TRILOBIT
Cena může být navržena jen za mimořádný výkon v oboru některé z tvůrčích činností, které spoluvytvářely konkrétní dílo nebo více děl v hodnoceném období. Jedinými kritérii hodnocení jsou vedle profesní zdatnosti a umělecké jedinečnosti působení na auditorium uplatňováním zásad lidskosti, mravnosti, kulturnosti a demokracie.

 

CENA TRILOBIT
O tato ocenění se mohou ucházet především audiovizuální díla českých i zahraničních filmových a televizních tvůrců, zejména dílo v zniklé v české produkci nebo v koprodukci s výrazným podílem českých tvůrců.

 

CENA JOSEFA ŠKVORECKÉHO
je udělována za mimořádné literární dílo (scénář, adaptace literárního díla nebo publikace) v oboru audiovizuální tvorby, nebo audiovizuální adaptaci literárního díla.

 

CENA VLADISLAVA VANČURY
je udělována za dlouhodobé nebo celoživotní dílo, jímž tvůrce přispěl ke kultivovanosti české audiovizuální tvorby a k jejímu mezinárodnímu věhlasu.

 

CENA FERDINANDA VAŇKA
je udělována za přínos audiovizuálního díla rozvoji občanské společnosti.

 

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY
Tato cena může být udělena jednotlivcům, organizacím či institucím za pozitivní přispění k rozvoji tuzemské audiovizuální scény.

 

ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY – ZLATÝ CITRÓN
Tuto zvláštní cenu může porota udělit jednotlivcům, organizacím či institucím naopak za výrazné „nepřispění“ rozvoji tuzemské mediální scény.

 

CENA DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK
Toto ocenění za audiovizuální dílo pro dětského diváka může udělit dětská porota tvořená sedmi dětskými porotci a jedním dospělým koordinátorem dětské poroty.

 

CENA DIVÁKŮ – BEROUNSKÝ KLEPÁČEK
Tuto nestatutární cenu udělují diváci na základě hlasování o nejlepší film v rámci doprovodného programu Cena diváků v Městském kině Beroun.

 

Od roku 1999 do roku 2021 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, 34. ročník se zde v sobotu 23. ledna 2021 uskutečnil po jedenadvacáté, z důvodu nařízení vlády to tentokrát bylo pouze ONLINE.

Pořadateli cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., spolupořadatelem bylo v letech 2000 - 2021 město Beroun a v letech 2013 - 2021 také MKC Beroun.

 

 

DĚKUJEME DLOUHODOBÉMU GENERÁLNÍMU PARTNEROVI!