Jiří Kreissl: Cestami snů

Jiří Kreissl: Cestami snů

13. 9. 17:00 - 13. 10. 2017 17:00  Městská galerie
Výstava

Po pěti letech se vrací do Městské galerie Beroun obrazy Jiřího Kreissla.

Malíř je absolventem Výtvarné školy Václava Hollara v Praze. Pracoval jako propagační pracovník a poté se stal učitelem na ZUŠ Václava Talicha v Berouně. Zde vedl obor malba - kresba - grafika a vychoval řadu výborných žáků. Kromě pedagogické činnosti se věnoval také volné tvorbě. Těžištěm jeho práce je především olejomalba a volná grafika.

Na výstavě se setkáme s obrazy abstraktními i obrazy, které jsou plné imaginárních postav v imaginární krajině. Setkávají se tu živé bytosti s neživými předměty.Jeho postavy jsou aktivní, překonávají výšku i dálku, vzdorují živlům, necítí se malými. Živé prvky obrazů bývají zachyceny teplými barvami, neživým prvkům  jsou propůjčeny odstíny zelené a modré. Všem Kreisslovým obrazům je  společná výrazná struktura a velmi citlivá barevnost. Jeho snové krajiny prozrazují inspiraci secesí, symbolismem či surrealismem. Jsou  originální a svébytné. Malíř dokáže dovedně a virtuózně  spojovat nespojitelné, ze zdánlivě nesouvisejících  prvků dokáže vytvářet nové kompozice. Jeho obrazy mají blízko ke snovým prožitkům. Najdeme v nich i lehkou ironii, jemný humor. Najdeme tu i obdiv k létání a pohybu vzduchem - balony, okřídlené bytosti, Ikara...

Jiří Kreissl se inspiruje vlastními zážitky, vzpomínkami a dojmy i četbou literatury. Častou inspirací bývá četba romantická a dobrodružná, která přesahuje časové hranice. Jeho obrazy nekopírují skutečnost, jsou to cesty snů.

Autor absolvoval mnoho výstav u nás i v zahraničí. Jeho obrazy viděli návštěvníci v Belgii a holandském Rijswijku. Účastnil se i společných výstav, pravidelných Salonů berounských výtvarníků a mezinárodních plenérů v Polsku.

Zveme srdečně na tuto výstavu, která bude zahájena ve středu 13. září v 17.00 hodin. Výstavu zahájí akademický malíř Viktor Žabinský a na kytaru zahraje berounský písničkář Vladimír Čáp.

FOTOGALERIE

Fotogalerie