M. Bergerová: Rybníček v Brdatkách

M. Bergerová: Rybníček v Brdatkách

22. 5. 17:00 - 15. 6. 2024 15:00  Městská galerie
Výstava

Časosběrné fotografie a užitná keramika na dané téma.

Happening je z důvodu výstrahy před přívalovými dešti ZRUŠEN!

Happening k oslavě 100. výročí založení rybníku – aneb „vracíme se do dětských střevíčků“ proběhne v sobotu 1. 6. 2024 od 17 hodin v Brdatkách. K tanci i poslechu bude hrát PHZS. Na místě bude občerstvení, pro děti, které si přinesou vlastní prut, bude zajištěno chytání ryb s rybáři z Českého rybářského svazu. Dobové oblečení vítáno, budou se fotit živé obrazy.

"Od mala chodím do Brdatek a nikdy mě to tam nepřestalo bavit. Rybník má své kouzlo. Při pohledu na ostrůvek s vrbou mě napadlo udělat jeho časosběr. Fotit jsem začala od roku 2019, zvolila jedno místo, ze kterého fotím stále stejně v různých časech. Fascinuje mě, jak se během roku i jednoho dne, jedno místo dokáže proměnit. Cítila jsem potřebu se dozvědět víc o celém údolí, a tak jsem začala s pomalou detektivní prací. Zjistila jsem, že byl postaven v roce 1924 jako třecí rybník Rybářským spolkem, který vznikl o pouhé 2 roky dříve. Letos je to přesně 100 let od založení rybníka. Existence rybníka měla pozitivní vliv na jeho okolí. Údolí se stalo příjemným promenádním místem s hospodou, kde se tančilo v altánu. Jezdil se tu dokonce i motokros a školy sem chodily na branná cvičení. K mému překvapení jsem si všimla, že na prvních starých fotkách ostrůvek v rybníčku chybí. Mám v rodině nejstaršího pamětníka (ročník 1935), který tvrdí, že si od mala pamatuje rybník už s ostrůvkem a vrbou. Proto kdyby někdo věděl, kdy na rybníčku ostrůvek vznikl, tak by mi udělal velkou radost. Přijďte a uvidíte vrbu x krát jinak na fotkách v kalendáři, pexesu i kolekci užitné keramiky, kterou připravuji spolu s Ivanou Kapounovou. Moc ráda se s vámi potkám na vernisáži 22. 5. 2024 v 17:00 v Duslově vile."

Marcela Bergerová

 

Marcela Bergberová vystudovala práva, ale radost jí dělá organizační a produkční činnost, kterou v současné době vykovává v MKC Beroun. Životním naplněním je pro ni cvičení, které pomáhá tělu, aby nebolelo. Zejména projekt pro seniory „Posedíme, pocvičíme, kulturou se osvěžíme!“ je v KD Plzeňka od podzimu do jara velmi oblíben.

Před časem propadla dalšímu koníčku, kterým je keramika. Veký dík patří berounské keramičce Ivaně Kapounové, která ji k ní přivedla.  Městu Beroun věnovala nový vzor,  Marcelínu Berounskou – jedná se o modro bílý dekor. Ke 100. výročí vytvořila kolekci Brdatka s vrbou.

Od roku 2019 začala s fotografickým časosběrem ostrůvku s vrbou na rybníku v Brdatkách. Zvolila jedno místo, ze kterého fotí stále stejný pohled. Je příjemné vnímat, jak příroda kouzlí s časem a světlem. Oříškem bylo zjistit, kdy vznikl onen ostrůvek s vrbou. Místní organizace Českého svazu rybářů Beroun ji umožnila nahlédnout do kroniky a díky fotografiím lze odhadnout, že vznikl cca ve 30. letech minulého století. Vrbě tak bude kolem devadesáti let.