NINA RAIL - zemité odstíny a vzdušná průsvitnost
Nina Rail prošla dlouhou etapou točířky v několika dílnách, kde získala zručnost a potřebnou praxi. Na přelomu tisíciletí odjela do Anglie, kde se naučila točit také z porcelánu, a inspirována novým směrem zakotvila v rodné Praze. Zde rozvíjí nabyté zkušenosti ve vlastní tvorbě.
Ráda se určitému tématu věnuje poměrně dlouhou dobu a jednotlivé typy nádob pomalu zpracovává v různých tvarech, materiálech i typech výpalů; pokaždé cílí k jemné škále tónů ranního oparu, obohacené o zemité odstíny kameniny a vzdušnou průsvitnost porcelánu. Je to proces pomalý, ale nesmírně napínavý. Vše, co v její dílně vzniká, je točené na hrnčířském kruhu. Glazury si míchá vlastní a v létě pálí za pomoci rodiny v peci vytápěné dřevem. Vědomí, že je to ona, její ruce, jejích tisíc rozhodnutí, chyb i vyčerpání z výpalů, která nádobu doprovází během celého procesu výroby, je obrovskou satisfakcí. Vítá i prvek náhody, která k točení měkkého porcelánu či pálení ohněm patří a stává se tak spoluautorem.
Poslední dobou se věnuje vývoji točených porcelánových stínidel. Baví ji dávat starým vyřazeným lampám nový životní cyklus a čerstvě zachráněné stolní lampičky s ojedinělým autorským stínidlem budou k vidění právě na jarní berounské výstavě.
Vernisáž výstavy proběhne 7. 3. od 17:00 v prostorách Muzea berounské keramiky a bude zároveň malou oslavou 9. narozenin muzea.