Květa Makovská: RETRO S PŘEKVAPENÍM

Květa Makovská: RETRO S PŘEKVAPENÍM

19. 10. 17:00 - 25. 11. 2022 17:00  Městská galerie
Výstava

 

Na výstavě s neobvyklým názvem představí své obrazy a keramické objekty známá berounská výtvarnice Květa Makovská, která sice pochází z Prahy, ale svůj život prožila v Chodouni u Zdic a v Berouně. Obě místa má velmi ráda a odráží se to i v její tvorbě. Gymnázium absolvovala v Hořovicích a poté odešla studovat na Pedagogickou fakultu University Karlovy. Jako studijní obor si vybrala výtvarnou výchovu, matematiku a deskriptivní geometrii. Nabyté znalosti uplatnila později v Berouně, kam se přestěhovala. Učila na Jungmannově základní škole, ZUŠ Václava Talicha a na gymnáziu. Svoji pedagogickou práci měla velmi ráda a její žáci získali mnohá celostátní i mezinárodní ocenění. Sama také celý život studovala a prohlubovala své znalosti získané u Ladislava Leitgeba (malba), Václava Pence (metodika) a Františka Zedníčka (keramika a užitá tvorba). Účastnila se kurzů krajinomalby, arteterapie, pobývala i v keramickém studiu Jarmily Tyrnerové nebo Luďka Skoblíka.

Nyní se věnuje svobodné tvorbě, pracuje s keramickou hlínou ošetřenou šamotem. Návštěvníky výstav zaujmou poetické ženské motivy. Častým zdrojem inspirace pro její keramiku je i příroda – květiny, torza stromů, listí, kameny… Na obrazech Květy Makovské vídáme nejen lyrický a láskyplný pohled na milá místa, ale v poslední době i pohled zblízka.

Práce Květy Makovské viděli již návštěvníci galerií nejen v ČR, ale také v zahraničí - mimo jiné také v partnerských městech Goslar a  Brzeg. Mnoho let se účastnila i známých berounských hrnčířských trhů, na nichž v roce 2003 v soutěži o nejlepší zahradní keramiku získala 1. místo.

Výtvarnice žije bohatým životem. Ráda cestuje do zahraničí i po Čechách, velmi často s partou dobrých přátel turistů. Má ráda hudbu, dobrou knihu a hlavně svoji rodinu – děti i vnoučata.