HERES/ŠVEHLA/FRITSCH

HERES/ŠVEHLA/FRITSCH

16. 2. 17:00 - 25. 3. 2022 17:00  Městská galerie
Výstava

Mladá generace absolventů Akademie výtvarných umění Jan Heres, Filip Švehla a Jaroslav Fritsch představí svá díla v Duslově vile.

Jan Heres se narodil v roce 1992 ve švýcarském St. Gallen. Vystudoval na Střední umělecké škole Václava Hollara, poté navštěvoval ateliér malířství Indonéského institutu umění v Yogyartě a svá studia zakončil v AVU v Praze
u prof. Jiřího Sopka a doc. Michaela Rittsteina. Od roku 2012 se pravidelně účastní skupinových výstav a v roce 2021 se stal finalistou 14. ročníku Ceny kritiky umění za mladou malbu. V Heresově tvorbě byl zlomem jeho roční pobyt v Indonézii. Získal zde mnoho nových smyslových zkušeností, vzdává se reálných předloh a začíná malovat po paměti. Často maluje ostrými odstíny červené, oranžové, zelené a modré javánské rituální masky.
Další dlouhodobý pobyt na jihu ve španělské Valencii znamenal odklon od tlumené středoevropské barevnosti. Bydlel ve čtvrti El Cabany, která si zachovala svůj původní charakter. Vytváří portréty místních romských
obyvatel a soustřeďuje se na lidskou figuru. Vytváří rychlé skici a podle nich pak maluje. Kombinuje akryl s olejem, využívá i sprej a vytváří objekty z papíru a sádry. Po návratu domů ho zajímají mezilidské vztahy.

Filip Švehla (1991) studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. J. Sopka, M. Rittsteina a R. Šalandy.
V roce 2015 byl žákem Hogeschool voor de Kunsten v nizozemském Utrechtu. Od roku 2012 vystavoval samostatně i s dalšími výtvarníky v Čechách, Berlíně či Benátkách, získal také četná ocenění. Švehlovy obrazy poutají hlavně svými barvami. Jeho současná tvorba nese znaky, které získala až po absolutoriu hlavně díky pobytu ve Valencii. Industriální čtvrť, v níž bydlel, ho upoutala oprýskanými omítkami, ubouranými částmi domů a prolukami. Jeho tvůrčí snahy vyústily v abstraktní plátna. V jeho tvorbě se objevily i fyzické objekty – krabičky a krabice, které rozmísťoval do galerijního prostoru. Během cest po blízkém východě a Indii se seznámil s východní filozofií
a náboženstvím a začal vyjadřovat materiální problémy barvami. Ve své tvorbě experimentuje s technikami, vytváří barevné kombinace, vyvolává dávné vzpomínky a propojuje je s novými vjemy.

Tuto dvojici mladých výtvarníků doplní jejich spolužák a berounský výtvarník Jaroslav Fritsch. V Městské galerii již vystavoval, účastnil se Malého Berounále. V současnosti se věnuje konceptuálnímu umění.

 

Výstava bude zahájena ve středu 16. února v 17 hodin.