Jan Kobylák: MALÍŘ+

Jan Kobylák: MALÍŘ+

5. 1. 17:00 - 11. 2. 2022 17:00  Městská galerie
Výstava

Novou výstavní sezonu v Městské galerii zahájí 5. ledna 2022 Jan Kobylák. Název jeho výstavy není zcela přesný, protože kolínský rodák, který žije v Berouně, bude vystavovat své ilustrace, obrazy i obrazy, které sbírá.

Jan Kobylák pochází z Kolína, ale žije v Berouně. Jeho původní profese je autorizovaný stavitel. Už jako dítě miloval entomologii a ta je stále jeho největším koníčkem. Zajímá se o brouky, sbírá je, přednáší o nich a věnuje se i jejich kresbě a malbě. Dostává zakázky na vědecké ilustrace ze zahraničí i doma. Jeho ilustrace můžete vidět v nejrůznějších časopisech. Většinou se jedná o vědecké časopisy české i zahraniční.

Od roku 2000 uspořádal mnoho výstav svých ilustrací a obrazů v Čechách i v zahraničí, vystavoval v regionálních museích i galeriích. Maluje ilustrace i větší obrazy. Velký důraz klade na precizní provedení, které se od něho jako od vědeckého ilustrátora očekává.

Při volné tvorbě vytváří olejomalby na větších plátnech. Často se inspiruje také svým velkým vzorem Zdeňkem Burianem. To určitě potěší velkou obec čtenářů příběhů z dávných časů, které Burian neopakovatelně ilustroval.

Dalším velkým koníčkem Jana Kobyláka je sbírání obrazů. V jeho sbírce, jejíž část v berounské galerii také představí, najdeme především krajinomalby převážně současných malířů.

Výstava bude zahájena 5. ledna v 17.00 hodin a potrvá do 11. února 2022