Jiří Brodina: OBRAZY

Jiří Brodina: OBRAZY

6. 5. 10:00 - 28. 5. 2021 17:00  Městská galerie
Výstava

Z důvodu vládních opatření se vernisáž nekoná.

 

Cesta Jiřího Brodiny uměním nebyla přímočará. Má za sebou práci u filmu, literární pokusy, ale nejbližší mu je malířství. Brodina je autodidakt bez odborného výtvarného vzdělání. Malířství mu umožňuje vyjádřit nejlépe své pocity. Říká o sobě, že maluje obrazy s duší. Miluje kraj pod brdskými kopci, kde se lidé znají, kde člověk od mládí ví, kam která cestička vede… Maluje krajinu, která se každým rokem mění. V těchto krajinách se však objevují v posledních letech poloreálné – poloabstraktní obrazce. Z jeho obrazů vane kouzlo, objevují se na nich rozsvícené hvězdy, zvláštní tvary a znaky.  Je z nich cítit duše velkého dítěte, které prožívá krásné i kruté stránky života, objevuje jeho nové krásy. Brodinovy obrazy jsou lyricky abstraktní a nejsou pouhou ozdobou prázdné stěny. Vyzařují atmosféru, která oživuje prostor, dává mu napětí i uklidnění, dává prostor i duši citlivého umělce.

Technikou barevných skvrn připomínají jeho obrazy impresi, ale výsledkem je stálost, pevnost. Stálost krajiny, která nás drží a formuje.

Rodilý Berouňák, který žije ve Všeradicích, se v posledních létech účastnil pouze Salonů berounských výtvarníků. Celých deset let vystavoval svá díla mimo Beroun, naposledy to byla jeho výstava v Jihlavě.  Nyní se i návštěvníci naší galerie mohou setkat s jeho působivou tvorbou.

Přijďte se i vy potěšit Brodinovými díly v době, která pevnost a stálost, sepětí s krajinou a malířovými sny tak potřebuje.

FOTOGALERIE

Fotogalerie