
ZRUŠENO! Ladislav Sýkora: Z dnešních dnů
Z důvodu vládních opatření proti šíření coronaviru byla výstava zrušena.
Grafik a řezbář Ladislav Sýkora se narodil roku 1964 v Plzni, nyní žije v Dešenicích na Šumavě a pracuje v Galerii Klatovy-Klenová. Je členem SČUG Hollar.
Zpočátku se věnoval olejomalbě, po setkání s tvorbou symbolistů (Jan Konůpek, František Bílek, a především Josef Váchal a Alfred Kubin) a německých expresionistů už jen grafice – a to technice linorytu, nebo monotypu v linu.
Váchalovo dílo Ladislava Sýkoru ovlivnilo natolik, že se téměř před třiceti lety odstěhoval na Šumavu, jíž Váchal věnoval svá stěžejní díla a která je i pro něj stálou inspirací – ať už v kruhu vlastního domu a zahrady či na výletech po šumavských hřebenech na české i bavorské straně. Ilustracemi doprovodil i dva spisovatele s Šumavou bytostně spojené – Adalberta Stiftera (povídka Horský křišťál, Arbor vitae 2005) a Karla Klostermanna (Na cestě k domovu, Fraus Plzeň, 2003). I na cestách do jiných zemí (Japonsko, Tchajwan, Itálie, Francie či Holandsko) objevuje sobě blízké motivy, právě tak jako v rozsáhlé sbírce bizarních pohlednic, zachycujících někdejší sváteční události (odborová dovolená, taneční festivaly apod.) a dnes vyvolávajících úsměv svým kouzlem nechtěného.
Pravidelně také vystavuje s dalšími linorytci (Zbyněk Hraba, Petr Palma, Pavel Piekar aj.) a společně již několik let vydávají originální kalendář. Spolupořádá na Klenové už tradiční podzimní linorytecká sympozia v tamní grafické dílně. Tato setkání umožňují srovnání různých technických přístupů k linorytu. Samostatně vystavuje od 90. let 20. století.
Berounská výstava představuje průřez Sýkorovy tvorby z posledních deseti let. Stranou zůstává tvorba figurek, jíž se věnuje rovněž dlouhou řadu let.