POZVÁNÍ NA ČAJ

POZVÁNÍ NA ČAJ

8. 11. - 6. 1. 2019  Muzeum beroun. keramiky
Výstava

Výstava akvarelů a malované keramiky Ludmily Vaškové.

Tvorbu Ludmily Vaškové charakterizují tři velké lásky a zároveň tři odvětví umění, jimž se tato výtvarnice věnuje – malbu, keramiku a hudbu. 

Ludmila Vašková kreslí, maluje a graficky ztvárňuje obrazy převážně inspirované lidovým Valašskem s jeho obyčeji a magickými rituály, ale též světem příběhů Starého a Nového zákona. Od štětcové kresby akvarelem se v posledních letech vypracovala k malířštějšímu podání akvarelové techniky. Kvalitní bavlněný akvarelový papír upravuje rozmanitými technikami, barvu zapíjí ve skvrnách do vlhkého podkladu a následně nanáší v barevných lazurních vrstvách. Vzniká tak specifické „krakelování“, jakési zárodečné předivo forem. V něm pak kresbou zvýrazňuje předmětné tvary, případně akcentuje detaily pomocí krycí pigmentové barvy…

Kreslířskou jistotu a malířské cítění vnáší Ludmila Vašková také do keramické tvorby, se kterou započala v r. 1985. Prvotní potřeba vybavit si keramickým nádobím vlastní domácnost přerostla záhy v lásku na celý život. Keramiku vytočenou na hrnčířském kruhu autorka pojednává malbou připomínající akvarelovou techniku.