Václav Pokorný: Plastiky - akvarely

Václav Pokorný: Plastiky - akvarely

21. 11. 17:00 - 28. 12. 2018 17:00  Městská galerie
Výstava

Poslední výstava letošního roku v Městské galerii Beroun zavede návštěvníky do sochařského a malířského světa výtvarníka Václava Pokorného.

Autor se narodil v roce 1949 v Praze. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu a poté pracoval několik let ve studiu Jiřího Trnky. Deset let se výtvarně podílel na tvorbě loutkových a kreslených filmů. V roce 1982 odešel do Spolkové republiky Německo, kde žije v jižním Německu jako svobodný malíř, sochař a ilustrátor. Spolupracuje s různými nakladatelstvími, ilustruje a tvoří dětské knihy. Pracuje také pro televizi (WDR, SWR). V malířské tvorbě preferuje akvarel a kombinovanou techniku. Jeho figurativně surrealistické, filozoficko ironické obrazy přenášejí diváka do jiného světa. V současné době se intenzivně věnuje práci se dřevem, Jeho skulptury se ideálně doplňují s obrazy. Dřevo je sochaři materiál velmi blízký a umožňuje mu po libosti fabulovat, protože Pokorný miluje lehkost a hru se souvislostmi. Cítíme napětí mezi klidem a pohybem i skrytou erotiku. Využívá možnosti umění realizovat sny, které vytrhávají jevy našeho světa ze všednosti.

Od konce devadesátých let žije částečně opět v Čechách, v nedalekých Broumech.

Tvorba Václava Pokorného byla oceněna v Itálii (1988),  Rakousku (1993) i v Čechách (1996).

Výtvarník má za sebou řadu výstav v Čechách, Německu, Švýcarsku a Itálii. Účastnil se také kolektivních výstav v USA, Japonsku a mnoha evropských zemích.

 

Nyní poprvé vystavuje v Berouně. Nenechte si ujít příležitost poznat jeho dílo. Výstava bude zahájena 21. listopadu v 17 hodin.

FOTOGALERIE

Fotogalerie