Hony a lovy na nejstarších fotografiích

Hony a lovy na nejstarších fotografiích

4. 12. 17:00 - 22. 12. 2017 17:00  Holandský dům
Výstava

Výstava historických fotografií ze Sbírky Scheufler, www.scheufler.cz.

Počátky fotografování honů nalezneme v ateliérech fotografů.  Muž v loveckém s puškou a psem byl u nejstarších snímků fotografován často před malovaným  přírodním pozadím. To ve fotoateliéru někdy doplňovaly umělé balvany a pařezy. Podobně se fotografovali také  myslivci a hajní.  Zvláštními náměty byly snímky samotných loveckých psů a trofejí ulovených zvířat. Preparované úlovky se fotografovaly  v interiérech zámků a v muzeích, z nichž největším soukromým  v rakousko-uherské monarchii bylo muzeum Františka Ferdinanda d`Este, známého svou loveckou vášní. Následníka trůnu na lovu uvidíte na výstavě.

         Ke konci 19. století fotografové stále častěji pořizovali záběry lovců přímo ve skutečném prostředí. Nejvýznamnějším fotografem honů epochy monarchie u nás byl Rudolf Bruner-Dvořák, který proto má na výstavě nejvíce snímků. Měl mimořádný smysl pro dějovou situaci, i když fotografoval na skleněný negativ formátu 18 x 24 cm, nebo stereoformát 8 x 17 cm. Vedle Brunera-Dvořáka byl dalším významným profesionálním českým fotografem honů Josef Pírka, který se soustředil zejména na prostředí parforsních honů na pardubicku.

         Kolem přelomu století začali fotografovat své přátelé  na honech i amatérští fotografové, kteří zároveň naznačili i jisté zlidovění této záliby, dříve vyhrazené zejména aristokracii. S amatérskými fotografy rostl také  počet stylizovaných žertovných scén, které mnohdy bývají i zajímavým dokumentem soudobého životného stylu.

         Na výstavě v Galerii Holandského domu budou k vidění téměř čtyři desítky unikátních snímků, připravených Pavlem Scheuflerem.  Vernisáž za účasti autora výstavy Pavla Scheuflera se uskuteční 4. prosince v 17 hodin a potrvá do 22. prosince. Otevřeno Po-Pá 9-12 13-17, So 9-12.

FOTOGALERIE

Fotogalerie